Születésnapom margójára – 57 éves lettem!

2026.06.27

Ez már a 8. szülinapi blog - bár most erősen vakarom a fejem, hogy tudok e valami érdekfeszítőt, tanulságosat írni. De ahogy megnyitottam a jegyzetet, azért jutott eszembe néhány dolog - például a tavaszi változás. Igen, a kormányváltás. Akkor most vajon politikai lesz ez a blog???

Szinte már hallom is: "Laci, most csalódtam benned. Vállalkozó vagy NE politizálj!" Először is, mi is az a politika? Szó szerint a város (polisz), a közösség dolgaival való foglalkozás. És azt tudod, hogy honnan ered az idióta szó? Szintén görög eredetű, arra mondták, aki NEM foglalkozott a város és a közösség dolgaival. Szóval én nem vagyok idióta.

De kedves olvasó, ne ijedj meg, nem fogok ebben a blogban napi politikai eseményekkel foglalkozni. Az, hogy valaki, liberális, konzervatív, jobboldali, baloldali - édesmindegy. Legyen becsületes és legyen normális erkölcsi értékrendje. Mindegyik típust és ezek keverékét is meg lehet találni a kapcsolati hálómban, jó kapcsolatokat ápolok velük.

Pusztán a vállalkozásokra gyakorolt hatását emelem ki. Azt azért nem fogom kihagyni, hogy az előző kurzus olyan gazdaságot épített ki, hogy bizonyos szint fölé nem lehetett politikai (értsd: Neres) kapcsolatok nélkül eljutni. Nagyítóval sem találtál igazságos és becsülettel végigvitt közbeszerzést. (Hozzáteszem, hogy ez a 2010 előtti világra is igaz volt.)

Személyesen is vannak olyan ismerőseim, akiktől erővel elvették a cégét (igen, a NER), ha nagyobbra nőtt, vagy ha olyan volt a tevékenysége. Ha az új kormány ezen változtat, akkor számomra valid politikai tényező marad, még ha nem is értek velük egyet mindenben.

Ha azon is tudnak változtatni, hogy amikor lyukas az egészségügy és az oktatás zoknija, ne egy újabb felesleges stadionra költsék az adóforintjainkat, annál jobb. Ha nem uszító kék plakátokra költik az adóforintjainkat még jobb. Ha lesz egy kiegyensúlyozottabb média és előbb utóbb betemetik az árkokat magyar és magyar között - az a legjobb. (Persze ez nem jelenti azt, hogy nem kellene elszámoltatni a mindenkori politikusokat korrupció esetén - oldaltól függetlenül. Sőt. Ezért is kellett a változás.)

És egyre nem vagyok hajlandó: nem fogok rajongani egy politikusért sem. És nem is javaslom senkinek. A politikus végre NE vallási áhitattal átitatott rajongás tárgya legyen. Ha valaki nem szimpatikus annyira mint ember, de a tettei igazolják, eredményeket ér el, legfőképpen teremt egy olyan gazdasági környezetet, amiben szabadabban, politikai torzítás nélkül, jobb hangulatban lehet vállalkozni - akkor megkapja a szavazatom.

Egyébként meg vállalkozóként nem hogy nem tilos, inkább kötelező közélettel foglalkoznunk - hiszen mi tudunk igazán hatást gyakorolni a világra.

Ok, akkor egy kis sales.

Véleményem szerint ebben az új rendszerben Neked is sokkal többet kell foglalkoznod az értékesítéssel. Ha eddig Neres beszállító voltál akkor azért, hogy piaci viszonyok között is megálld a helyed, ha pedig nem, akkor azért, hogy a szabadabb és piacpártibb környezetet jobban ki tudd használni. 

Na ugye, én is igazolom a tételt, miszerint akinek van egy kalapácsa, mindent szögnek lát. 🙂 Ha egyéni-, vagy mikrovállalkozó vagy, akkor kattints ide, ha kis vagy közepes vállalkozásod van, akkor meg ide, és Neked is tudunk segíteni a fejlődésben. (Politikai hovatartozástól függetlenül.)

Ami még az eddigieknél is fontosabb lesz: vállalkozóként egy közösséghez tartozni. Megnyugtató, bevételnövelő, stresszcsökkentő, lélekemelő - életmentő. Nézz meg erről itt néhány videót.

Egy vélemény a közösségünkről: "Köszönöm Lacinak és az SDC tagoknak a támogatást, remek ötleteket, a feltöltő, jó hangulatú beszélgetéseket és a hitet, hogy én is lehetek jó értékesítő ." Hajnal Katalin - Horizont Audit Kft.

Egyébként vannak újragondolt és vadonatúj szolgáltatásaink is, amit érdemes megnézned ide kattintva. Szerintem például az Üzleti hírszerzés vagy a Keresztapuk még Neked is új lesz. 🙂 Ha Sales vagy HR elakadások fordulnak elő a cégedben, érdemes megnézned a B2B Sales Masterplan és a Vezetői HR Masterplant is.

Magánéleti történésekből kevesebb volt, de amit közhírré tudok tenni, hogy október óta 17 cm-rel kevesebb a derékbőségem. Ez még félút sincs, van még dolgom vele. Igen, megint egy életmódváltás, elegem lett az "alakváltó" életmódból, ezt véglegesnek szánom. Azért hozom nyilvánosságra, hogy számon tudjatok kérni. 🙂

A lányom pedig sikerrel és nagyon jó eredménnyel vette a BGE-n a 2. évet is. Ráadásul a 3. évfolyam 2 félévében külföldön fog tanulni - egy távolabbi földrészen… emiatt azért pokolian izgulok és féltem, de elképesztően büszke vagyok rá. Proaktív, bátor, lelkes felnőtt lett belőle. 

A ma este azon ritka alkalmak egyike, amikor iszom egy pohár bort mindazok egészségére, akiknek üzleti szempontból hálás vagyok: az ügyfeleink, üzleti partnereink, beszállítóink, az olvasóim (igen, te is ide tartozol), üzlettársam, a lányom, a párom, jóakaróim, rosszakaróim, és még sokan mások. EGÉSZSÉGETEKRE!

Ígérem, jövőre sem hagyom ki a szülinapi blogot! Addig is, ha elakadásod van sales és/vagy HR fronton, keress meg bennünket!

Vittinger László sales mentor
FirmUP! és Sales Dopping Club társalapító, tulajdonos


Médiamegjelenéseink