Újévi fogadalmak vs tervezés - álmodozás vs álmok
Hidd el én magam is már számtalanszor gondoltam azt: lerágott csont az év eleje és a kapcsolódó témák. Mégis, minden évben egyszer eljön, és legalább egyszer érdemes foglalkozni vele, feleleveníteni az aktualitásokat.
Újév környékén gyakrani átgondoljuk az elmúlt évünket, és megfogalmazzuk, mit szeretnénk elérni a következő esztendőben. Az Újévi fogadalmak népszerű hagyománya ugyan inspiráló, vonzó lehet, de gyakran érzünk csalódást, amikor februárra már csak homályos emlék marad belőlük. Mi lenne, ha a fogadalmak helyett konkrét terveket készítenénk, amelyek ténylegesen segítenek elérni az álmainkat?
![](https://f4ef7ef96d.clvaw-cdnwnd.com/cd74b3c55e69a22dfc318ab5e67fe03f/200001112-35ae635ae9/grades-4008306_1280.jpeg?ph=f4ef7ef96d)
Álmodozás helyett tervezés - valóban használ?
Álom és álmodozás… Érezzük, hogy van különbség. Az álmodozás romantikus képzeletbeli utazás: elképzeljük, milyen lenne a tökéletes élet, az ideális én, vagy egy prosperáló, sikeres vállalkozás. Az álmodozásból azonban hiányzik a cselekvő erő, a valódi elhatározás. Lebeg a feltételes mód sóhajában. Nem vezet tettekhez, így marad el a konkrét lépéseket megmutató, a megvalósításhoz szükséges strukturált tervezés is. A fogadalmak (ha álmodozásból születtek) sokszor éppen azért buknak el, mert nem állnak valódi stratégiák a hátterében. Nélkülözik a MIÉRT-et, csupán légből kapott álmok, s talán nem is a sajátunk.
Kulcskérdés: Hogyan lehet a vágyainkból, a vágyakozásból reális, megvalósítható célokat és terveket alkotni?
Hogyan lesz tehát hatékony a tervezés?
Az eredményes tervezés egyensúlyban tartja a motivációt és a praktikusságot. Mit jelent ez? Kezelhető egységekre bontva a nagy célokat sokkal inspirálóbb, hiszen a kisebb lépések jóval reálisabban elérhetőnek hatnak.Emlékszel biztos, hogy több mondás is utal erre: "Az ezer mérföldes utazás is egyetlen lépéssel kezdődik." "Darabold fel a mamutot." és hasonlók. Az alábbiakban bemutatok néhány egyszerű, de hatékony stratégiát a sikeres tervezéshez.
![](https://f4ef7ef96d.clvaw-cdnwnd.com/cd74b3c55e69a22dfc318ab5e67fe03f/200000675-48f8548f89/ts4-1.jpeg?ph=f4ef7ef96d)
Állíts fel SMART célokat
A SMART célkitűzés (mely egy angol betűszó, és az alábbi felsorolásban láthatod az egyes betűk jelentését) mind egyéni, privát szinten, mind pedig egy vállalkozás esetében kifejezetten hasznos eszköz. Egy cég esetében a stratégia kialakításában is jól használható. Az éves célok meghatározásakor vagy projektek tervezésénél ez a megközelítés biztosíthatja, hogy a célkítűzések ne csak inspirálóak, hanem reálisak és mérhetőek is legyenek, valamint összhangban álljanak egymással, korábbi célokkal, alapértékekkel. Most joggal mondhatod: "ismét egy unalomig ismételt "cucc", mondj valami újat!" OK, azonnal mondom, ha megmutatod, hogy Te minden célodat így tűzöd ki, és ha vannak, a munkatársaid is ezt a módszert követik:). Addig egy kis ismétlés, minden lépéshez egy-egy gyakorló feladattal:
Specifikus: Pontosan, egyértelműen fogalmazol
Mérhető: Olyan mutatókat határozol meg, amelyek segítenek nyomon követni a haladást.
Elérhető: Reális, a jelenlegi képességeidhez és erőforrásaidhoz igazítottak
Releváns: Az értékrendeddel, a jövőképeddel összhangban állóak, illeszkednek más hosszú távú céljaidhoz.
Időhöz kötött: Határidővel ellátott, amely cselekvésre inspirál
Feladat: Fogalmazz meg egy célt SMART módszerrel! Pl. "Február végéig heti 3-szor 30 percet sportolok."
![](https://f4ef7ef96d.clvaw-cdnwnd.com/cd74b3c55e69a22dfc318ab5e67fe03f/200001114-0c7cb0c7ce/plan-2372176_1280.jpeg?ph=f4ef7ef96d)
Készíts átfogó tervet
A célok kitűzése után következik a részletek kidolgozása. Ossz fel minden célt kisebb, kezelhető lépésekre.
Feladat: Válassz ki egy célt, majd bontsd fel 3-5 kisebb feladatra.
Pl.: Cél: Életmódváltás
Kapcsolódó feladatok:
Tanulmányozom az alapvető táplálkozási iránymutatásokat
Következő héten átalakítom az étlapomat
Hetente egyszer új receptet próbálok ki
Monitorozd a haladásodat
Minden terv annyit ér, amennyit megvalósítunk belőle. Ha a tervezés befejeztével kényelmesen hátradőlsz, akkor lényegében az arra szánt időt kidobtad az ablakon. Kulcskérdés a rendszeres nyomon követés. Az ugyanis segít fenntartani a motivációt. Amikor látható a haladásod, az újabb inspirációt, erőt ad a folytatáshoz. tapasztald meg mennyire önbizalom és önbecsülés növelő, amikor betartod a magadnak tett ígéreteidet, amikor az elhatározott lépések szerint haladsz a saját magad által kijelölt Úton. A döntés a Te kezedben - ez a tudat is fokozza a magadba vetett hitet! A haladásod dokumentálásához használhatsz naplót, mobil alkalmazásokat, vagy egy egyszerű Excel-táblázatot. Ha a cégedben állítottad fel a célokat, a céges haladásra készítetted a terveket, akkor olyan üzleti eszközök is hatékonyak lehetnek, mint a kulcs teljesítménymutatók (KPI-ok) vagy projektmenedzsment rendszerek, amelyek lehetővé teszik a célok rendszeres felülvizsgálatát és az eredmények elemzését.
Feladat: Hozz létre egy egyszerű havi tervet, ahol beírod a haladásodat. A terv mellett szerepeljen a megvalósítás - így azonnal össze tudod hasonlítani a kettőt. Akkor se ess kétségbe, ha esetleg nem sikerül teljesíteni maradéktalanul, hiszen a terveket lehet korrigálni. Ez főleg olyan tevékenységek kapcsán fontos, amiben még kevés, vagy semennyi tapasztalatod nincs.
Ünnepeld meg a sikereidet
A kisebb sikerek ünneplése kulcsfontosságú a motiváció fenntartásához. Ez lehet egy könyv, egy mozi, koncert, kirándulás, egy új cipő vagy bármi, ami örömet okoz Neked.
Feladat: Találj ki egy jutalmazási rendszert, amely a teljesített részfeladatokhoz kapcsolódik. Lehet akár egyre nagyobb is az elismerés magad felé, ahogy az Úton haladsz. Jó alkalom arra is, hogy elgondolkozz: milyen jutalom az, ami jóleső érzéssel tölt el? Ez visszacsatolás lesz számodra az alapértékeidről is - hiszen attól érzed igazán jól magad, ami valóban fontos számodra.
Miért működik jobban a tervezés, mint a fogadalmak?
Az élet nem mindig kiszámítható, és a fogadalmak gyakran merevek, alkalmazkodásra képtelenek. Ezzel szemben a tervezés lehetővé teszi a rugalmasságot és az átstrukturálást, miközben folyamatosan összhangban maradsz a céljaiddal. Korábban írtam, hogy teljesen rendben van, ha egy tervet korrigálni szükséges. Ami nem szerencsés: a folyamatos változtatás, átütemezés, célok korrekciója. Amikor ez történik, akkor az alapok lerakásában volt hiányosság: valószínű, a cél, a vágy, az álom nem a sajátod. Érdemes újra átgondolni.
Az újévi fogadalmak helyett próbálj inkább időt szánni arra, hogy olyan jövőképhez készíts strukturált terveket, amely tényleg a Tied: Te szeretnéd elérni, mert Neked fontos. Ezzel nem csak a csalódástól kíméled meg magad, hanem közelebb kerülhetsz a valódi álmaid megvalósításához is.
Ha vállalkozó vagy, akkor "munkaköri kötelesség" is a tervezés, ha pedig munkatársaid is vannak, előttük jó példával elöl járva őket is inspirálhatod, taníthatod a személyes célitűzés, tervezés folyamatára, hasznosságára. Céges szinten pedig vedd be a csapatodat is ebbe a folyamatba, hiszen az ötleteik és visszajelzéseik nemcsak a tervezést gazdagíthatják, hanem növelhetik az elköteleződésüket és a megvalósítási esélyeket is.
Ha úgy érzed, szükséged van inspirációra, támogatásra a tervezéshez és a megvalósításhoz, olvasd írásainkat, kövess minket a social mediában, látogass el rendezvényeink egyikére, vagy vedd fel velünk személyesen a kapcsolatot.
Barátsággal:
Anzsi